Okuliarové šošovky

Okuliarové šošovky
Najdôležitejšiou súčasťou okuliarov sú samotné šošovky. Môžeme ich rozdeliť podľa materiálu a podľa optického účinku.

Minerál alebo plast

V minulosti bolo sklo takmer jediným materiálom používajúcim sa na výrobu okuliarových skiel. V súčasnosti však plastové šošovky už nahradili ich prítomnosť na trhu. Výhodou minerálnych skiel sú dobré optické vlastnosti a odolnosť voči poškrabaniu. Nevýhodou sú však väčšia hmotnosť a lámavosť v porovnaní s plastovými šošovkami. Plastové okuliarové šošovky sú dnes najčastejšie používaným typom šošoviek. Výhodou plastových okuliarových šošoviek sú dobré optické vlastnosti, nízka hmotnosť, lepšia spracovateľnosť a odolnosť voči rozbitiu. Ich miernou nevýhodou je, že sú menej odolné proti poškriabaniu. Avšak vďaka modernej technike v okuliarovej optike sú už dostupné aj také super tvrdé plastové šošovky, ktorých tvrdosť presahuje tvrdosť minerálnych skiel.

 

Podľa optického účinku rozlišujeme:

Jednoohniskové šošovky

JednoTieto  šošovky  obsahujú  jedinú dioptrickú   hodnotu.

Multifokálne/ Progresívne

ProgresMultifokálne šošovky sú najmodernejšie a najzložitejšie šošovky, predstavujú vrchol v oblasti výskumu a výroby okuliarových šošoviek. Umožnia Vám ostré videnie na všetky vzdialenosti, teda s jednými okuliarmi budete môcť  šoférovať, pozerať televíziu, čítať noviny alebo knihy, a zároveň aj pracovať s počítačom.

Bifokálne

BifoS bifokálnou šošovkou vidíte ostro  do diaľky aj  do blízka, avšak skok obrazu je citeľný pri prechode  z diaľky  do blízka alebo  naopak. Na  strednú  vzdialenosť nevidíme ostro  s bifokálnymi  šošovkami, preto nie sú ideálnym riešením pre prácu s počítačom.

Stenčené šošovky

vekony

Ľudia, ktorí nosia okuliare s vyššími dioptrickými hodnotami si môžu vybrať stenčené šošovky. Výhodou stenčení je, že pri plastových šošovkách sa zníži aj hmotnosť šošovky.

 Asférické vyhotovenie

asfericka

Asférické šošovky spĺňajú okrem požiadaviek na dobré videnie aj dokonalý povrch, a teda aj estetickejší vzhľad, zároveň v periférií veľmi dobré zobrazovacie vlastnosti. Takýto typ šošovky nezväčšuje resp. nezmenšuje oko.

 

 Fotochromatické šošovky

Fotochromatické

Pred UV žiarením si zrak ochránite aj bez toho, aby ste museli striedať číre okuliare so slnečnými. Najlepším riešením sú fotochromatické okuliarové šošovky. Ich prednosť spočíva v automatickom tmavnutí na úroveň slnečných okuliarov pri vystavení slnečnému žiareniu a postupnom odfarbení pri prechode do tieňa alebo interiéru.

 

 Povrchové úpravy

Povrchová úprava slúži na to, aby sa šošovky lepšie čistili, boli odolnejšie voči poškriabaniam a zmierňovali účinky odzrkadlovania sa. Digitálne médiá vyžarujú do okolia modré svetlo, čo môže spôsobiť bolesti hlavy, únavu očí. Najmodernejšia antireflexná vrstva HVLL BLUECONTROL pomáha odfiltrovať modré svetlo, čím zníži únavu vašich očí. Okrem toho má vynikajúce vlastnosti – chráni okuliarové šošovky pred poškriabaním, odpudzuje vodu, mastnotu a nečistoty a výrazne uľahčuje čistenie. 

blue-control-hoya

Inovácia pre vodičov

Najnovšie okuliarové šošovky špeciálne určené na nočné šoférovanie – EyeDrive®
SlovakiaHungary