Leto je už konečne tu, príroda nás láka svojím neodolateľným čarom a mnohí z Vás sa už pripravujú na dovolenku.
Či už si budete užívať slnečné chvíle v zahraničí alebo doma na Slovensku, prinášame Vám niekoľko tipov, ako si čo najviac vychutnať zaslúžený oddych a pritom samozrejme nezabudnúť na ochranu očí.
Tí z Vás, ktorí super ostro vidíte na diaľku i do blízka, potrebujete na ochranu pred UV žiarením nielen opaľovací krém, šiltovku, ale aj kvalitné slnečné okuliare. Keď sa chystáte dovolenku stráviť pri vode, je užitožné mať slnečné okuliare s polarizačným filtrom. Ten totiž eliminuje odlesky od vodorovných plôch a tým Vás zachránia od nežiadúcich oslnení. Odporúčame si zaobstarať slnečné okuliare výlučne z overených predajných miest, kde máte zaručenú kvalitu, vlastnosti rámu i šošoviek. Nosením nekvalitných slnečných okuliarov napáchate viac škody ako úžitku.
Zrak detí je oveľa citlivejší ako zrak dospelého, videnie sa ešte vyvíja, takže trošku sa líši aj spôsob ochrany pred UV žiarením. Našich najmenších – do 6 mesiacov – by sme nemali vôbec vystaviť priamemu slnečnému žiareniu. Pri zdravých novorodencoch sa neodporučajú slnečné okuliare, chrániť ich treba najmä oblečením. Výnimku tvoria tie detičky, ktoré majú vrodenú vadu a majú lekárske odporúčanie na nosenie slnečných okuliarov.
Od 6 mesiacov do 3 rokov sa detičky už viac pohybujú vonku, v tomto veku už si môžme zaobstarať slnečné okuliare, obzvlášť, keď sa chystáme na výlet do hôr alebo k moru. Vyberme im slnečné okuliare skôr so svetlejšimi sklíčkami, keďže tmavosť skiel nesúvisí s UV ochranou. Oči sa im ešte stále vyvíjajú,preto je dôležité, aby sa na žltú škvrnu dostal jasný,čistý obraz.
Slnečné okuliare si môžu samozrejme užívať aj tí, ktorí potrebujú korekciu do diaľky, alebo aj do blízka. Riešení je hneď viacero. Slnečné dioptrické okuliare s dioptriami na diaľku, alebo progresívne slnečné okuliare, s ktorými vidíte aj na diaľku ale aj do blízka a tak si viete vychutnať čítanie románu na pláži.
Kto uprednostňuje jedny okuliare na všetko, doporučujeme samozafarbujúce okuliare, ktoré vo vnútri sú číre, vonku sa zafarbia podľa intenzity UV žiarenia. Vďaka moderným technológiám reagujú veľmi rýchlo na ultra-fialové lúče.
Jednou alternatívou môžu byť aj dioptrické okuliare s polarizačným klipom. S jedným ťahom tak môžeme zmeniť naše dioptrické okuliare na slnečné.
EXTRA TIP!
Nech si vyberiete z vyššie uvedených verzii ktorúkoľkvek, najdôležitejšie je zobrať si so sebou aj NÁHRADNÉ OKULIARE. Strata okuliarov, zlomené okuliare, ktoré sa možno nedajú opraviť za krátku dobu, môžu robiť veľké problémy, najmä pre tých, ktorí bez okuliarov sa veľmi nezaobídu. Naša rada preto znie: náhradné okuliare musia byť! J
Kontaktné šošovky
Čoraz viac ľudí si vyskúša – hlavne v lete – kontaktné šošovky. U nositeľov kontaktných šošoviek sa častejšie prejavujú zápaly spojoviek, alebo dokonca aj zápal rohovky, čo je oveľa vážnejsí a bolestivejší.
Vyhnúť sa očnej infekcii môžeme najmä dodržaním hygienických zásad. Vždy si umyte ruky pred akoukoľvek manipuláciou s kontaktnými šošovkami!
Vo vode sa nachádzajú rôzne baktérie, ako napr.nebezpečná akantaméba, a pri kontakte s kontaktnými šošovkami sa môžu usadiť a pri opakovanom použití šošoviek nanesiete baktérie do oka. Zvoľte si preto jednodňové šošovky, ktoré po kúpaní vyberiete a vyhodíte. S ich vybratím však treba počkať najmenej 20 minút po opustení bazéna, pretože zvýšná vlhkosť spôsobí silnejšie prisatie šošovky na povrch oka a pri vybratí môžeme nechtiac poraniť oko.
Dbajte na hydratáciu oka a celého tela! Suché, zafajčené, prašné prostredie neprispeje šošovkám!
Taktiež by ste nemali používať šošovky, keď máte alergiu, chrípku alebo podráždené oči.
Spanie v kontaktných šošovkách rozhodne neodporúčame. Pod zavretými viečkami sa k rohovke dostáva menej kyslíka a baktérie sa môžu rýchlo množiť.
Na záver naša NAJ RADA: užite si dovolenku naplno!
Prajeme Vám krásne leto plné zážitkov, veselé chvíle s priateľmi a množstvo oddychu!
Tím Style Optik Oros